Luciafirande i Svinsjöstugan

Som syns på Uno Milbergs vintriga bilder här till höger var det ett härligt vinterlandskap i Kilsbergen när vi firade Lucia.

Erik och Henry Johansson hade varit på plats på förmiddagen och sett till att det var varmt och skönt i stugan när vi övriga 8 besökare anlände.

Vi åt lussekatter och pepparkakor med smör till fikat och som utlovat lyssnade vi till en inspelning från 1992 där Anton Carlsson, en av föreningens grundare för 65 år sedan, intervjuades och berättade om Kyrkstigen som de boende i Karlskoga använde sig av när de skulle besöka kyrkan i Knista. Karlskoga hörde nämligen till Knista församling innan Karlskoga fick egen kyrka 1586.
Återigen fick vi ett bevis på vilken fantastisk kännedom Anton hade om förhållandena i Kilsbergen!

Christer Larssons rovdjursfrågor avrundade firandet innan vi begav oss hemåt i den mörknande kalla kvällen.